Niklas Skutnabb U18 Akatemia joukkueen vastuuvalmentajaksi
Kiekko-Vantaan Juniorit ryJulkaistu: 22.06.2023 12.53

Niklas Skutnabb U18 Akatemia joukkueen vastuuvalmentajaksi

Vantaalaislähtöinen ja useamman vuoden Kiekko-Vantaan Juniorit ry:ssä valmentanut Niklas Skutnabb, 27, on nimetty U18 Akatemia SM-joukkueen vastuuvalmentajaksi.

Jääkiekkoliiton koulutukset NVK ja JVK käynyt nuori ja intohimoinen Skutnabb aloittaa tehtävässään 25.7.

Useamman vuoden U15 joukkueissa hyvää työtä tehnyt Skudi kommentoi sopimustaan näin.

- kivaa päästä taas valmentaa. Hyvä ja innostunut fiilis. Lähdetään maksimoimaan kehitystä ja tehdään tästä hyvä kausi. Hieno mahdollisuus kehittyä myös itselle, kun tulee uudet ikäluokat vedettäväksi. Hyvät kesät ja heinäkuun lopussa lähdetään luomaan laadukkainta mahdollista arkea.

Myös seuran toiminnanjohtaja A-P Muurimäki huokuu tyytyväisyyttä.

- hienoa, kun saatiin sopimus tehtyä Skudin kanssa. Määrätietoista herraa on koulutettu seuran toimesta ja on mukava saada sitä tietotaitoa ja intohimoa Skudin toimesta istutettua nyt U18 Akatemia joukkueen pelaajiin. Arki tulee varmasti olemaan priimaa yhdessä Elmo Tynkkysen kanssa. Mentorina toimii Hannu Väisänen, jolla on varmasti myös paljon annettavaa Skudille.

Joukkuevalmennuksen lisäksi Skutnabb liittyy Hannu Väisäsen johtamaan Sotungin aamujäätoimintaan.

Niklas Skutnabbin tavoittaa sähköpostilla osoitteesta niklas.skutnabb(at)kiekkovantaa.fi